Kundevurdering

Isola 2000

13 Antal bedømmelser:

92 % Anbefalingskvote:

By 8,5
Skiområde 8,5

Skiområde Isola 2000

Information omkring skiområdet

Højeste punkt: 2.603 m Magiske tæpper: 2
Laveste punkt: 1.800 m Pister i alt: 120 km
Højde skiby: 2.000 m
Pister:
75 km
Lifter i alt: 20
Pister:
35 km
Kabinebaner: 3
Pister:
10 km
Stolelift: 7
Slæbelifter: 8

Skiområde Isola 2000

Med liftkortet "Mercantour" har du adgang til i alt 255 km pister, hvoraf 120 km ligger i skiområdet Isola 2000, som har de rigtige ruter til både begyndere og mere krævende vintersportsentusiaster. De øvrige 135 kilometer findes i skiområdet Auron, som også har en række pister med forskellige sværhedsgrader.

Begyndere kan primært nyde øvelsesområderne direkte over landsbyen eller på stoleliften "Les Marmottes". Erfarne skiløbere er mere tilbøjelige til at sætte kursen mod Mercière-passet eller områderne under bjergtinderne Cime de Sistron, Cime de Merlier eller Cime de Méné. I højsæsonen forlænges fornøjelsen på pisterne til om aftenen to gange om ugen. Den blå piste er så oplyst indtil kl. 22.00.

Dybsne fans vil også finde egnede områder, for eksempel ved Col de Mercière, Cime de Méné eller Mont Saint Sauveur. Freestylere vil på den anden side føle sig hjemme i Isola 2000's Snowpark, Tony's Snowland.
Pistekort Isola 2000
Forstør ved at klikke på planen over pisterne.

Natskiløb Isola 2000

Det er også muligt at stå på ski om natten i det familievenlige skiområde Isola 2000. Det lille, fine skiområde til natskiløb ligger over skistationen, i midten af skiområdet, tæt på Family Park og langrendsløjpen. Her er den blå "Chapelle"-piste oplyst over en strækning på ca. 1,5 kilometer. Slæbeliften Belvedere tager skiløbere op til starten af natskibanen. Den er normalt i drift indtil kl. 22. Både liften og pisten er nemme at mestre for begyndere og børn, så hele familien kan nyde skiløbet til langt ud på aftenen. Natskiløb finder sted i jule- og vinterferien.

Afterskiing Isola 2000

I Isola 2000 kan man vælge mellem et hyggeligt måltid på en af byens restauranter eller en tur rundt på barerne om aftenen. Folk mødes til en drink på Le Crocodile, The Hunter eller Snowball Bar, hvor du også har mulighed for at bowle en runde.

Hvis du vil være aktiv uden for pisten, kan du booke en guidet sneskovandring gennem vinterlandskabet omkring landsbyen. Der er også en lille kælkebakke. Endnu mere eventyrligt er en tur på snescooter eller køretræning på is. Et andet højdepunkt er skøjteløb på den lokale skøjtebane. Endelig kan du slappe af på AQUAVallée i det nærliggende Isola. Der er et poolområde med børnebassin og rutsjebane, to saunaer, et tyrkisk bad og en jacuzzi.

Snowpark Isola 2000: Snowpark Tony's Snowland

Tony's Snowland tiltrækker alle freestylere med et varieret udvalg af forhindringer. Begyndere kan finpudse deres første tricks i Easy Park. Øvede kørere tiltrækkes derimod af slopestyle-området eller Tony's Biopark. Denne særlige zone med obstacles, der alle er lavet af træ, ligger gemt væk i skoven. Her kan du opleve naturvenlig freestyle-sjov! Skiområdet Isola 2000 har også en boardercross-bane.

Hvis du stadig vil finpudse dine hop, kan du gøre det uden frygt for en ujævn landing på Isol'Air 2000, en stor luftpude, der muliggør bløde landinger efter vovede hop.

Skiområdet Isola 2000 er ikke det rigtige for dig? Så prøv at se her: Skiområder Frankrig

Ekspert-anmeldelse Isola 2000

Anmeldelsen Isola 2000 sætter sig sammen af top-vurderingskriterierne, vurderingskriterierne for specielle interesser og yderligere vurderingskriterier, der inkorporerer med den tilsvarende vægtning.
Samlet bedømmelse
(3,7 ud af 5 stjerner)

Top-vurderingskriterier

Disse bedømmelser tælles dobbelt i resultatet.
Lifter & baner
Snesikkerhed

Vurderingskriterier for specielle interesser

Familier & børn
Begynder
Øvede & freerider
Snowparker
Langrend & løjper

Yderligere vurderingskriterier

Afterskiing
Orientering (pisteplan, infotavler & skiltning)
Bjergrestauranter & gastronomi
Rute & parkeringsmuligheder

Indkvarteringer i Isola 2000

Kort forstør
Søg…

: Skiområde Isola 2000

Der er pt. ingen tilbud til rådighed.