Kundevurdering

Haus Wiesengrund und Apart Sporer

186 Antal bedømmelser:

91 % Anbefalingskvote:

Indkvartering 8,5
By 9,2
Skiområde 9,4
Pisteplan
Information omkring skiområdet
Mountopolis - Mayrhofen/Hippach
Højeste punkt: 2.500 m
Laveste punkt: 630 m
Højde skiby: 633 m
Lifter i alt: 45
Kabinebaner: 10
Stolelift: 17
Slæbelifter: 18
Pister i alt: 142 km
Pister:
44 km
Pister:
66 km
Pister:
32 km
Skiruter: 9 km

Vejret & Snedybde Mayrhofen

Du søger informationer omkring de aktuelle sneforhold? Her finder du de aktuelle vejrudsigter for de kommende dage i Mayrhofen. Som regel kan man få et overblik via webcam. Derudover vises åbne lifte i skiområdet i Mayrhofen samt aktuelle snehøjder på bjerget og i dalen. Diagrammet gør det muligt at sammenligne sneforholdene fra året før samt få et overblik over hele sæsonen i Mayrhofen.

Snehøjder & pisteinfos

Sidste opdatering: 01-11-2026
Snehøjde dal: n/a Skilifte åben: 0 / 61
Snehøjde bjerg: n/a Pister åben (i km): 0 / 142
Sidste snefald: n/a Kælkebane åben: n/a
Sneforhold: n/a Snowpark åben: Nej
Vintervandrestier: n/a Dalnedfart åben: Nej

Snehøjder

bjerg
dal

Webcams

Vejrudsigt

  I dag
05-11-26
I morgen
06-11-26
lø
07-11-26
sø
08-11-26
5 - dages vejrudsigt
Min. / Max. temp. -3 / 3 °C -1 / 4 °C -4 / -1 °C -5 / -1 °C
Solskinstimer 10 t 10 t 2 t 8 t
Nysne 0 cm 0 cm 1 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.200 m 2.600 m 1.300 m 1.200 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur -2 °C 2 °C 1 °C 1 °C
Vindhastighed 15 km/t 10 km/t 5 km/t 10 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.100 m 2.500 m 2.600 m 2.700 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 1 °C 3 °C 0 °C -1 °C
Vindhastighed 10 km/t 10 km/t 10 km/t 15 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.800 m 2.800 m 2.600 m 2.200 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur -3 °C -2 °C -3 °C -4 °C
Vindhastighed 20 km/t 20 km/t 15 km/t 15 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 500 m 1.900 m 1.200 m 800 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur -4 °C -2 °C -3 °C -3 °C
Vindhastighed 10 km/t 10 km/t 15 km/t 15 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 500 m 1.900 m 1.400 m 900 m
  I dag
05-11-26
I morgen
06-11-26
lø
07-11-26
sø
08-11-26
5 - dages vejrudsigt
Min. / Max. temp. 0 / 11 °C -1 / 10 °C 1 / 9 °C 1 / 10 °C
Solskinstimer 10 t 10 t 2 t 8 t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.200 m 2.600 m 1.300 m 1.200 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 1 °C 10 °C 4 °C 1 °C
Vindhastighed 5 km/t 5 km/t 5 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.100 m 2.500 m 2.600 m 2.700 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 0 °C 9 °C 4 °C 2 °C
Vindhastighed 5 km/t 5 km/t 0 km/t 0 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.800 m 2.800 m 2.600 m 2.200 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 1 °C 8 °C 4 °C 3 °C
Vindhastighed 0 km/t 5 km/t 0 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 500 m 1.900 m 1.200 m 800 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 1 °C 9 °C 5 °C 3 °C
Vindhastighed 0 km/t 5 km/t 5 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 500 m 1.900 m 1.400 m 900 m

Klima

  •  
  •  
  • Soltimer
  • Snehøjde (cm)
  • Snedage
2025 2026
Nov Dec Jan Feb Marts Apr Maj Juni Juli Aug Sep Okt
5 t 5 t 5 t 4 t 5 t 7 t 8 t 8 t 9 t 9 t 8 t 6 t
121 21 67 136 126 32 94 43 0 0 4 44
10 4 9 15 12 8 12 7 0 0 1 7

Kilde vejroplysninger: ZAMG
Kilde sneoplysninger: Skiresort