Kundevurdering

Täsch (Zermatt)

177 Antal bedømmelser:

96 % Anbefalingskvote:

By 9,5
Skiområde 9,6
Information omkring skiområdet
Zermatt
Højeste punkt: 3.883 m
Laveste punkt: 1.562 m
Højde skiby: 1.449 m
Lifter i alt: 32
Kabinebaner: 15
Stolelift: 8
Slæbelifter: 9
Pister i alt: 200 km
Pister:
32 km
Pister:
117 km
Pister:
51 km
Skiruter: 38 km

Vejret & Snedybde Täsch (Zermatt)

Du søger informationer omkring de aktuelle sneforhold? Her finder du de aktuelle vejrudsigter for de kommende dage i Täsch (Zermatt). Som regel kan man få et overblik via webcam. Derudover vises åbne lifte i skiområdet i Täsch (Zermatt) samt aktuelle snehøjder på bjerget og i dalen. Diagrammet gør det muligt at sammenligne sneforholdene fra året før samt få et overblik over hele sæsonen i Täsch (Zermatt).

Snehøjder & pisteinfos

Sidste opdatering: 06-11-2026
Snehøjde dal: 20 cm Skilifte åben: 3 / 51
Snehøjde bjerg: 45 cm Pister åben (i km): 1 / 322
Sidste snefald: 06-11-2026 Kælkebane åben: n/a
Sneforhold: kompakt puddersne Snowpark åben: Nej
Vintervandrestier: n/a Dalnedfart åben: Nej

Snehøjder

bjerg
dal

Webcams

Vejrudsigt

  I dag
06-11-26
I morgen
07-11-26
sø
08-11-26
ma
09-11-26
ti
10-11-26
5 - dages vejrudsigt
Min. / Max. temp. -12 / -9 °C -13 / -10 °C -13 / -9 °C -11 / -6 °C -9 / -5 °C
Solskinstimer 7 t 9 t 8 t 6 t 1 t
Nysne 12 cm 0 cm 0 cm 0 cm 3 cm
Snefaldsgrænse 2.100 m 1.900 m 1.900 m 2.300 m 2.700 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur -9 °C -10 °C -11 °C -12 °C
Vindhastighed 10 km/t 10 km/t 0 km/t 10 km/t
Nysne 7 cm 3 cm 3 cm 5 cm
Snefaldsgrænse 2.300 m 2.200 m 2.000 m 1.900 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur -12 °C -11 °C -11 °C -13 °C
Vindhastighed 5 km/t 5 km/t 5 km/t 10 km/t
Nysne 2 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 1.800 m 1.800 m 1.700 m 1.900 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur -12 °C -10 °C -10 °C -10 °C
Vindhastighed 10 km/t 15 km/t 20 km/t 30 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 1.900 m 1.800 m 2.000 m 2.000 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur -11 °C -7 °C -7 °C -7 °C
Vindhastighed 30 km/t 25 km/t 30 km/t 25 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.200 m 2.200 m 2.400 m 2.600 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur -6 °C -5 °C -6 °C -9 °C
Vindhastighed 20 km/t 20 km/t 15 km/t 15 km/t
Nysne 0 cm 1 cm 1 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.600 m 2.700 m 2.800 m 2.800 m
  I dag
06-11-26
I morgen
07-11-26
sø
08-11-26
ma
09-11-26
ti
10-11-26
5 - dages vejrudsigt
Min. / Max. temp. 1 / 6 °C -1 / 7 °C -3 / 7 °C -1 / 8 °C 2 / 9 °C
Solskinstimer 0 t 1 t 8 t 6 t 1 t
Nysne 3 cm 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 1.600 m 1.400 m 1.400 m 1.800 m 2.100 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 2 °C 5 °C 2 °C 1 °C
Vindhastighed 0 km/t 10 km/t 5 km/t 0 km/t
Nysne 3 cm 1 cm 0 cm 2 cm
Snefaldsgrænse 1.600 m 1.900 m 1.700 m 1.500 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 0 °C 5 °C 1 °C -1 °C
Vindhastighed 5 km/t 10 km/t 0 km/t 5 km/t
Nysne 1 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 1.400 m 2.100 m 1.500 m 1.200 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur -2 °C 5 °C 1 °C 0 °C
Vindhastighed 5 km/t 10 km/t 0 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 900 m 2.000 m 1.500 m 1.300 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 0 °C 7 °C 4 °C 3 °C
Vindhastighed 5 km/t 10 km/t 5 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 1.300 m 2.300 m 1.900 m 1.700 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 3 °C 7 °C 4 °C 3 °C
Vindhastighed 5 km/t 10 km/t 5 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 1.600 m 2.200 m 1.900 m 1.700 m

Klima

  •  
  •  
  • Soltimer
  • Snehøjde (cm)
  • Snedage
2025 2026
Nov Dec Jan Feb Marts Apr Maj Juni Juli Aug Sep Okt
5 t 5 t 4 t 4 t 7 t 10 t 8 t 9 t 11 t 9 t 8 t 5 t
95 132 147 273 306 74 120 62 36 69 19 136
14 11 13 17 13 7 13 10 8 11 4 10

Kilde vejroplysninger: ZAMG
Kilde sneoplysninger: Skiresort