Kundevurdering

Résidence Alba

8 Antal bedømmelser:

100 % Anbefalingskvote:

Indkvartering 10,0
By 8,8
Skiområde 8,8
Pisteplan
Information omkring skiområdet
Les 2 Alpes
Højeste punkt: 3.600 m
Laveste punkt: 1.280 m
Højde skiby: 1.650 m
Lifter i alt: 40
Kabinebaner: 10
Stolelift: 12
Slæbelifter: 11
Magiske tæpper: 7
Pister i alt: 220 km
Pister:
143 km
Pister:
39 km
Pister:
38 km

Vejret & Snedybde Les 2 Alpes

Du søger informationer omkring de aktuelle sneforhold? Her finder du de aktuelle vejrudsigter for de kommende dage i Les 2 Alpes. Som regel kan man få et overblik via webcam. Derudover vises åbne lifte i skiområdet i Les 2 Alpes samt aktuelle snehøjder på bjerget og i dalen. Diagrammet gør det muligt at sammenligne sneforholdene fra året før samt få et overblik over hele sæsonen i Les 2 Alpes.

Snehøjder & pisteinfos

Sidste opdatering: 01-10-2026
Snehøjde dal: n/a Skilifte åben: 0 / 40
Snehøjde bjerg: n/a Pister åben (i km): 0 / 220
Sidste snefald: n/a Kælkebane åben: n/a
Sneforhold: n/a Snowpark åben: Nej
Vintervandrestier: n/a Dalnedfart åben: Nej

Snehøjder

bjerg
dal

Webcams

Vejrudsigt

  I dag
13-10-26
I morgen
14-10-26
to
15-10-26
fr
16-10-26
lø
17-10-26
5 - dages vejrudsigt
Min. / Max. temp. 2 / 3 °C 3 / 5 °C 5 / 6 °C 1 / 4 °C -5 / -2 °C
Solskinstimer 9 t 10 t 11 t 10 t 4 t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 3.600 m 3.800 m 4.000 m 3.800 m 2.800 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 1 °C 2 °C 3 °C 3 °C
Vindhastighed 30 km/t 35 km/t 45 km/t 25 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 3.500 m 3.400 m 3.800 m 3.700 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 2 °C 4 °C 4 °C 5 °C
Vindhastighed 20 km/t 15 km/t 15 km/t 10 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 3.700 m 3.800 m 4.000 m 4.000 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 5 °C 5 °C 5 °C 5 °C
Vindhastighed 20 km/t 15 km/t 15 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 4.000 m 4.000 m 4.100 m 4.000 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 4 °C 4 °C 2 °C 1 °C
Vindhastighed 5 km/t 5 km/t 0 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 3.900 m 3.800 m 3.700 m 3.500 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur -2 °C -3 °C -4 °C -5 °C
Vindhastighed 15 km/t 15 km/t 15 km/t 30 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 3.100 m 2.800 m 2.600 m 2.400 m
  I dag
13-10-26
I morgen
14-10-26
to
15-10-26
fr
16-10-26
lø
17-10-26
5 - dages vejrudsigt
Min. / Max. temp. 4 / 14 °C 6 / 16 °C 7 / 18 °C 4 / 17 °C 5 / 11 °C
Solskinstimer 9 t 10 t 11 t 10 t 2 t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 3.600 m 3.800 m 4.000 m 3.700 m 2.800 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 3 °C 14 °C 7 °C 4 °C
Vindhastighed 0 km/t 5 km/t 5 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 3.500 m 3.400 m 3.800 m 3.700 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 5 °C 16 °C 8 °C 7 °C
Vindhastighed 5 km/t 5 km/t 0 km/t 0 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 3.700 m 3.800 m 4.000 m 4.000 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 6 °C 18 °C 10 °C 7 °C
Vindhastighed 0 km/t 5 km/t 0 km/t 0 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 4.000 m 4.000 m 4.100 m 4.000 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 6 °C 17 °C 8 °C 4 °C
Vindhastighed 0 km/t 5 km/t 5 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 3.900 m 3.800 m 3.700 m 3.500 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 3 °C 10 °C 6 °C 5 °C
Vindhastighed 5 km/t 5 km/t 5 km/t 0 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 3.100 m 2.800 m 2.600 m 2.400 m

Klima

  •  
  •  
  • Soltimer
  • Snehøjde (cm)
  • Snedage
2025 2026
Okt Nov Dec Jan Feb Marts Apr Maj Juni Juli Aug Sep
7 t 5 t 5 t 4 t 4 t 7 t 9 t 8 t 11 t 12 t 10 t 9 t
183 208 70 258 453 150 26 105 35 11 28 15
11 13 8 15 17 11 5 10 2 3 4 4

Kilde vejroplysninger: ZAMG
Kilde sneoplysninger: Skiresort