Kundevurdering

Mühlen in Taufers

52 Antal bedømmelser:

98 % Anbefalingskvote:

By 9,1
Skiområde 8,9
Pisteplan
Skiworld Ahrntal
Pisteplan Skiworld Ahrntal
Information omkring skiområdet
Skiworld Ahrntal
Højeste punkt: 2.510 m
Laveste punkt: 950 m
Højde skiby: 862 m
Lifter i alt: 23
Kabinebaner: 5
Stolelift: 9
Slæbelifter: 9
Pister i alt: 78 km
Pister:
38 km
Pister:
30 km
Pister:
10 km
Skiruter: 5 km

Vejret & Snedybde Mühlen in Taufers

Du søger informationer omkring de aktuelle sneforhold? Her finder du de aktuelle vejrudsigter for de kommende dage i Mühlen in Taufers. Som regel kan man få et overblik via webcam. Derudover vises åbne lifte i skiområdet i Mühlen in Taufers samt aktuelle snehøjder på bjerget og i dalen. Diagrammet gør det muligt at sammenligne sneforholdene fra året før samt få et overblik over hele sæsonen i Mühlen in Taufers.

Snehøjder & pisteinfos

Sidste opdatering: n/a
Snehøjde dal: n/a Skilifte åben: n/a
Snehøjde bjerg: n/a Pister åben (i km): n/a
Sidste snefald: n/a Kælkebane åben: n/a
Sneforhold: n/a Snowpark åben: n/a
Vintervandrestier: n/a Dalnedfart åben: n/a

Snehøjder

bjerg
dal

Vejrudsigt

  I dag
11-05-26
I morgen
12-05-26
on
13-05-26
to
14-05-26
fr
15-05-26
5 - dages vejrudsigt
Min. / Max. temp. -2 / 2 °C -7 / -1 °C -7 / 0 °C -5 / -1 °C -7 / -3 °C
Solskinstimer 2 t 2 t 0 t 2 t 1 t
Nysne 13 cm 2 cm 0 cm 12 cm 12 cm
Snefaldsgrænse 2.000 m 1.400 m 1.800 m 1.600 m 1.600 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 1 °C 1 °C -1 °C -2 °C
Vindhastighed 15 km/t 20 km/t 20 km/t 15 km/t
Nysne 0 cm 2 cm 6 cm 1 cm
Snefaldsgrænse 2.200 m 2.400 m 2.100 m 2.000 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur -4 °C -3 °C -6 °C -7 °C
Vindhastighed 30 km/t 30 km/t 15 km/t 15 km/t
Nysne 5 cm 2 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 1.500 m 1.400 m 1.500 m 1.000 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur -6 °C -2 °C -2 °C -3 °C
Vindhastighed 10 km/t 5 km/t 5 km/t 10 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 800 m 2.000 m 2.200 m 1.500 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur -4 °C -2 °C -3 °C -4 °C
Vindhastighed 15 km/t 15 km/t 10 km/t 20 km/t
Nysne 0 cm 1 cm 4 cm 4 cm
Snefaldsgrænse 1.600 m 1.900 m 1.700 m 1.500 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur -5 °C -3 °C -5 °C -6 °C
Vindhastighed 25 km/t 20 km/t 25 km/t 30 km/t
Nysne 3 cm 2 cm 5 cm 3 cm
Snefaldsgrænse 1.500 m 1.700 m 1.600 m 1.300 m
  I dag
11-05-26
I morgen
12-05-26
on
13-05-26
to
14-05-26
fr
15-05-26
5 - dages vejrudsigt
Min. / Max. temp. 7 / 15 °C 3 / 12 °C 1 / 15 °C 4 / 13 °C 6 / 11 °C
Solskinstimer 2 t 2 t 0 t 2 t 1 t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.000 m 1.400 m 1.800 m 1.600 m 1.600 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 10 °C 14 °C 10 °C 7 °C
Vindhastighed 5 km/t 10 km/t 5 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.200 m 2.400 m 2.100 m 2.000 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 7 °C 10 °C 8 °C 3 °C
Vindhastighed 15 km/t 30 km/t 20 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 1.500 m 1.400 m 1.500 m 1.000 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 2 °C 14 °C 11 °C 6 °C
Vindhastighed 0 km/t 10 km/t 5 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 800 m 2.000 m 2.200 m 1.500 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 5 °C 12 °C 9 °C 6 °C
Vindhastighed 0 km/t 5 km/t 5 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 1.600 m 1.900 m 1.700 m 1.500 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 6 °C 11 °C 7 °C 7 °C
Vindhastighed 5 km/t 10 km/t 10 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 1.500 m 1.700 m 1.600 m 1.300 m

Klima

  •  
  •  
  • Soltimer
  • Snehøjde (cm)
  • Snedage
2025 2026
Maj Juni Juli Aug Sep Okt Nov Dec Jan Feb Marts Apr
5 t 10 t 7 t 8 t 7 t 6 t 5 t 5 t 4 t 4 t 5 t 8 t
69 0 5 1 9 39 69 13 59 88 70 22
13 0 1 0 3 8 9 3 8 14 10 7

Kilde vejroplysninger: ZAMG
Kilde sneoplysninger: Skiresort